26.04.2017

[40] Eva, Teva i więcej Tev - Kathryn Evans


★★★★


Wasze życie jest normalne, chodzicie do szkoły, przeżywacie chwilę miłości i bólu, macie przyjaciół. To wszystko ma też Teva, jedna z Tev. Co roku w swoje urodziny jednak się rozdziela i powstaje kolejna, która zabiera jej dotychczasowe życie, wspomnienia. Stara zaś zostaje tylko cyfrą, na zawsze uwięziona w domu z pozostałymi, choć marzy o wolności. Przez wiele lat wszystko w tej rodzinie było sprawne, dopóki Piętnastka nie zaczyna się buntować, a sama Teva również nie chcę dopuścić do kolejnego rozdzielenia. Wtedy zaczyna się walka o normalne życie.

Teva choć ma wiele w życiu to wie też, że ono zaraz może się skończyć. Zostanie na zawsze uwięziona w domu z mamą i młodszymi wersjami siebie, a to ją kompletnie nie zadowala. Nie potrafi przez to prowadzić normalnego życia, bo cały czas myśli o swojej przyszłości, a raczej jej braku. To kieruje nią, by coś zmienić w swoim życiu, raz na zawsze zaprzestać rozdzielaniu. Jest chyba jedyna, która myśli o tym na poważnie, razem ze swoją młodszą o rok wersją. Piętnastka to buntowniczka, po uszy zakochana w Olliem - chłopaku, którego musiała oddać, w dodatku stęskniona za najlepszą przyjaciółką - Maddy. Ona jako jedyna uwięziona w swoim domu nie chcę się poddać.

Ollie to typowy chłopaka dla głównej bohaterki, choć my nie wiemy o nim za wiele, przez co nie czuć do niego przywiązania, bo nawet obecna Teva go nie ma. Jest z nim, bo tak, innego powodu nie widać. Nie da się wyrobić o nim żadnego zdania, bo za często to się nie pojawia. Nie jest jednak zbędny, bo jest wielką motywacją dla Piętnastki. Maddy na szczęście się pojawia i jej postać jest rozbudowana. Typowa przyjaciółka kujonka, którą naprawdę da się polubić! Przez swoją mądrość nie jest płytka, a przecież jak wiadomo z doświadczenia zawsze przyda się ktoś, kto pomoże oferując dobrą radę. Ambicje tej dziewczyny są wielkie, ale uzasadnione. Myślę, że każdemu przydałaby się taka przyjaciółka.

Kathryn Evans zadebiutowała tą książką jako pisarka. Wiele z pierwszych książek autorów nie dorównuje jego późniejszym dziełom, więc w tej sytuacji nie mogę nawet ocenić czy jest lepiej czy gorzej, ale myślę, że tutaj nie jest to całkowicie konieczne. Autorka bowiem znalazła sposób by zainteresować nas tą historią od pierwszej strony, gdyż to, co się tam dzieję naprawdę wciąga. Pokazuje dziwną, wręcz nierealną sytuację, ale chodzi tutaj o coś więcej, o to, że boimy się kiedy ktoś nas nie zaakceptuje, boimy się wszystkich możliwych konsekwencji.

Dla mnie książka miała dwie wady. Brak większej interakcji między Tevą i jej poprzedniczkami oraz brak rozdziałów z ich perspektyw. Nie wiemy o jej dzieciństwie za wiele, bo one ukrywają w dużej mierze te wspomnienia. Ogólnie rzecz biorąc książka jest ciekawa, bo rozgrywa się na pograniczu moich ulubionych gatunków, fantasy i młodzieżówek. W wielu chwilach jest normalnie i dopiero po chwili przypominamy sobie, że przecież jej życie wcale nie jest takie normalne. Serdecznie polecam tą książkę.

Pozdrawiam, 
Tori


Książkę mogłam przeczytać dzięki Grupie Wydawniczej Foskal8 komentarzy:

 1. Zaciekawiłaś mnie tą książką i chętnie po nią sięgnę. Przy okazji świetny blog, obserwuję :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A dziękuję bardzo 😁 Jeśli chcesz dostać książkę to zapraszam na moje rozdanie na Instagramie https://www.instagram.com/tori_reads/

   Usuń
 2. Młodzieżówka... to nie, ale, że i fantasy.. to może się skusze :)
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam zamiar po nią sięgnąć dlatego że młodzieżówka. Co do fantasy to muszę się przekonać. Zaczęłam po woli czytać takie książki, także może i ta jakoś mi pójdzie :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja sama czytam fantasy od lat, więc myślę, że jeśli znajdziesz fajne książki z tego gatunku, to może Ci się spodobać. Polecam na pierwszy raz książki Ricka Riordana lub Sarah J. Maas ;)
   Tutaj nie ma dużo fantasy, tylko sam fakt rozdzielania się swoich osobowości.

   Usuń
 4. Jestem ciekawa książki i opowieści, niestety mam długa liste książek, które chciałabym przeczytać. Mam nadzieję, że uda mi się znaleźć czas na nią :)
  Pozdrawiam
  Dorisssblog.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Doskonale znam to uczucie, bo również tak mam. Jeśli jednak znajdziesz czas, to polecam ją serdecznie 😁

   Usuń

Theme by Violett