27.04.2017

[41] Ogniste oczyszczenie - Francesca Haig

★★☆ i pół  


Kolejna dystopia, którą udało mi się przeczytać w ostatnim czasie. Francesca Haig to debiutująca autorka, która wpadła na pomysł postapokalitycznej trylogii. Ludzie dzielą świat na Przed i Po, a wszystko przez Wybuch, który zniszczył wszystko setki lat temu. W przypadku tej książki ludzie jednak nie zaczęli się jeszcze lepiej rozwijać, wręcz przeciwnie, cofnięto się w czasie do czasów średniowiecza, a technologia stała się tematem tabu. Od wielu lat na świecie pojawiają się tylko bliźniacy - chłopak i dziewczyna. Jedno z nich jest silne i zdrowe, drugie chorowite z widoczną skazą ciała jak na przykład brak ręki. Dzieli się je na Alfy i Omegi, a te drugie czeka tragiczny los, odesłane od rodziny od małego muszą sobie radzić same.

Cass jest wyjątkową Omegą. Nie posiada żadnego znamienia Omegi, gdyż jest jedną z niewielu wyjątków, które posiadają unikalny dar. Żyje ze swoim bratem Zachem i rodzicami. Chłopiec ma jednak dość odstawania od reszty, bo dzieci zawsze rozdzielano w niemowlęcym wieku. On uważa, że zasługuje na życie prawdziwej Alfy. Dziewczyna przez wiele lat ukrywa kim tak naprawdę jest, ale tajemnica w końcu musi wyjść na jaw. Wyjeżdża z domu i poznaje trudny tryb życia. Cass jak najbardziej jest pozytywną postacią. Jej bezwarunkowa miłość do brata, który ją odtrąca jest jednak bezsensu. Przez to nie widzi wielu oczywistych rzeczy, a później cierpi z tego powodu. Jej dar jest jednak pozytywną rzeczą w jej życiu, gdyż nieraz ratuje ją i innych. Największą zaletą Cass jest fakt, że nie dzieli ludzi na Alfy i Omegi, zdaje sobie sprawę, że jeśli umrze jedno, drugie również zginie. To kolejny haczyk w życiu bliźniaków.

Kima to chłopak, który całkowicie przypadkiem znajduje się z w życiu dziewczyny, która go uratowała. Chłopak jednak stracił pamięć. Zaczynają być swoimi towarzyszami w ucieczce, co powoduje między nimi lekki romans. Nie przeszkadza on jednak, bo nie jest narzucony nachalnie. Kima ma w sobie wiele pozytywnych cech, jak chociażby chęć bronienia Cass za wszelką cenę. Żyje niestety w wielkim kłamstwie, bo nie jest taką osobą, za jaką się uważa. W kolejnych rozdziałach poznajemy nowych bohaterów, ale najważniejszy może wydawać się Kobziarz, który kieruje ruchem oporu. Nie wstydzi się tego, że jest Omegą, przeciwnie, szczyci się tym. Jest opanowany, ale być może pod pewnymi względami kieruje się uczuciami, niestety na razie nie poznajemy go za bardzo. Nie opowiada o sobie również zbyt wiele, więc możemy tylko się domyślać jaki jest. Myślę jednak, że można go polubić za to, jak pomaga innym, bezwarunkowo.

Akcja książki na początku nie jest zbyt wciągająca. Wszystko wydaje się pogmatwane, a autorka powinna była to uporządkować i opowiadać w chronologicznej kolejności, czego niestety nie zrobiła. To wyglądałoby dużo lepiej i byłoby spójne. Przeskakiwanie lat też nie jest zbyt dobrym pomysłem. Gdy jest uwięziona nic nie idzie naprzód, a wszystko jest troszkę nudne. Dopiero po połowie akcja w końcu się rozkręca. Historia nie była jednak zła, miała tylko kilka niedociągnięć, mam nadzieję, że autorka dobrze rozwinie kolejne części i nie będzie znów cofać się w czasie i mieszać spójność. Jeśli jednak opis Was zaciekawił to warto przeczytać tą książkę.

Pozdrawiam, 
Tori 

Za możliwość przeczytania dziękuję Grupie Wydawniczej Foskal.4 komentarze:

 1. Skuszę się przeczytać. :)
  latte90.simplesite.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka jest naprawdę ciekawa i warta spędzenia z nią kilku chwil 😁

   Usuń
 2. Nigdy nie słyszałam o tej książce i powiem szczerze ciężko mi jest trafić na literaturę tego gatunku, która by mnie wystarczająco wciągnęła .moze po prostu sie starzeje. Niemniej jednak napisałaś bardzo dobra pozytywna i drobiazgowa recenzje. Blog dodaje do obserwowanych i będę wpadać. Zapraszam rownież do mnie
  Pozdrawiam

  Czytankanadobranoc.blogspot.ie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, że takie książki nie są dla wszystkich, je po prostu trzeba lubić. Dziękuję za miłe słowa. Pozdrawiam serdecznie ;)

   Usuń

Theme by Violett