17.03.2018

[90] Do czego prowadzi kłamstwo? // Powiedz wreszcie prawdę - Dana ReinhardtZdarzyło Wam się kiedyś skłamać, a następnie brnąć w to przez cały czas? W pewnym momencie zapominasz co jest prawdą, a co kłamstwem? To główny temat książki napisanej przez Dana Reinhardt, ale nie wyłącznie. Patrząc na tę książkę widzimy wspaniałą okładkę, w kolorze, którego wprost nie cierpię, ale przykuwa naszą uwagę i to bardzo, nawet nie można się od niej oderwać. Wydawnictwo Jaguar ostatnimi czasy wydaje tak wspaniałe książki, w dodatku z tak wspaniałymi okładkami. Wiele osób polecało tę książkę i każda z nich miała rację.


River Dean to siedemnastoletni chłopak, którego w chwili poznania zastajemy w dość niemiłej sytuacji, co sprawia, że od samego początku mu współczujemy. Zwyczajny nastolatek, który niczym nie różni się od nas i naszego zwyczajnego, szarego życia. To dlatego jesteśmy w stanie go polubić od pierwszych chwil, bo pokazuje naszą codzienność. River ma wiele wad, a w swoim życiu popełnia wiele błędów. Przypadkowe spotkanie w „Drugiej szansie” sprawia, że zaczyna brnąć w swoje kłamstwa coraz bardziej i bardziej. Każdemu zaczyna mówić co innego, a takie kłamstwa na dłuższą metę zakończą się źle i chyba każdy jest to w stanie przewidzieć. Chłopak nie wyróżnia się wyglądem, mądrością ani niczym innym, co sprawia, że jest bardziej prawdziwy niż może mu się wydawać. Poza tym porusza dość proste sprawy, w nie całkiem prosty sposób. Jednocześnie niekoniecznie przywiązujemy się do bohatera na dłuższą metę i możemy o nim zapomnieć. Nie jest to jednak minus tej książki, to lekka przygoda o jego życiu, ale nie wnosi wiele do naszego życia. Niestety nie poznajemy za dobrze jego przyjaciół; tak jakby dla niego oni byli mało istotni, przez co stają się dla nas niezbyt realni.Ważnym aspektem jest fakt, że River jest specyficzny na swój sposób. Nie ma prawa jazdy, nie porusza się autem, wszędzie jeździł z byłą dziewczyną, a kiedy ich związek się zakończył — zaczął chodzić pieszo, co jest też wspaniale pokazane na okładce. Auta i River, który nawet nie potrafiłby prowadzić.
Ta książka jest dość cieniutka i nie zabiera zbyt dużo czasu, jeśli chce się ją szybko przeczytać. Nie jest trudna, napisana prostym, mało skomplikowanym językiem, w którym nie ma wielu bogatych słów, ale właśnie, kiedy tak jak ja, ostatnio nie ma się czasu na czytanie to idealnie się dopasowuje do tego czytelnika. Nie potrzebuje od nas całego skupienia, byśmy nie mogli robić nic innego niż ją czytać. Historia uczy o tym, by nie kłamać. To wybrzmiewa w tej książce cały czas. Za każdym razem, gdy River skłamie widzimy wyraźnie, że prawda byłaby znacznie lepsza, co w punkcie kulminacyjnym jest widoczne gołym okiem. Przez kłamstwa ponosi się konsekwencje, nieprawdaż? Dokładnie z nimi musi mierzyć się River, zdając sobie sprawę, że gdyby wybrał inną decyzję wszystko byłoby dobrze, a jego życie znów nabrałoby sensu?Na podsumowanie mogę dodać, że historia jest dość lekka i przyjemna, porusza temat kłamstwa, ale nie tylko. Warto byłoby się z nią zapoznać, jeśli będziecie mieli okazję. Ja mogę ją Wam polecić!

Za książkę dziękuję wydawnictwu Jaguar.

Pozdrawiam, 
Tori!7 komentarzy:

 1. To prawda, okładka przykuwa wzrok, przeczytałam książkę choćby właśnie ze względu na zachęcająca okładkę:)

  OdpowiedzUsuń
 2. W sumie miałam taką sytuację, że brnęłam zbyt długo w kłamstwo. Nie mam też prawka :p może to książka dla mnie :p

  OdpowiedzUsuń
 3. Zostałem doszczętnie zaciekawiony ta książka :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Choć okładka śliczna to raczej nie sięgnę :/

  OdpowiedzUsuń
 5. Miałam okazję ją przeczytać, ale się nie zdecydowałam i chyba aż tak bardzo nie żałuję.

  Pozdrawiam Iza
  Niech książki będą z Tobą!

  OdpowiedzUsuń
 6. To pierwsza recenzja tej książki, na którą trafiłam!

  OdpowiedzUsuń

Theme by Violett